Takimi i shkrimtarit me studentët

   Te marten, në orën 14:30, në sallën e amfiteatrit, në Fakultetin e Filologjisë të Universitetit të Prishtinës, u mbajt takimi me poetin Arben Prendi, i cili sivjet e ka botuar librin “Vepra poetike”, ku janë përfshirë librat “Të shtunën ndiz një qiri”, “Vashat nguten me u ba gra”, “Qirinj të ndezun për të gjallët” dhe shumë poezi të pabotuara më parë. 
  Arben Prendi është poet, studiues dhe profesor në Universitetin e Shkodrës “Luigj Gurakuqi”. 
   
  Poezi nga poeti Prendi
   
  KREJT I LAGUR ECA NËPËR SHI 
   
  Me rivalin tim qeshje nën çadër, 
  nën çadër me rivalin tim gëzoje ti, 
  si e panjohur rrëshqite flokëlëshuar.
  …Krejt i lagur eca nëpër shi. 
   
  Kalimtarët shpejtonin hapat në trotuar, 
  dhe kokën nuk e ktheva pas kujtimesh të vjetra. 
  Dashuria nuk mund të jetë besoj, 
  kalim kaq i thjeshtë nga njëra çadër tek tjetra.

   

Arkiva e lajmeve

«qershor»
MaEnPrShDi
272829 303112
345 67 89
10 111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567