NJOFTIM

     Ne Fakultetin e Filologjise kete vit akademik per here te pare do te mesohet edhe gjuha spanjolle, perpos kroatishtes, italishtes, gjermanishtes, frengjishtes e anglishtes qe tashme kane bere tradite ne kete institucion. Te gjitha keto gjuhe te huaja ofrohen si gjuhe me zgjedhje dhe ne momentin qe studentet e zgjedhin njeren prej tyre, gjuha e caktuar merr statusin e lendes se obligueshme per nje vit akademik, ndersa ne vitin e dyte prape ofrohet me zgjedhje, por ne nivel me te larte te kompetences gjuhesore.
    Ligjerata e pare e spanjishtes fillon te premten, me 4 tetor ne oren 12 ne sallen afer dekanatit dhe do te mbahet nga profesori Serxho Rama nga Universiteti i Tiranes.
    Gjuha kroate do te filloje te mbahet perseri nga data 7 tetor me profesoreshen nga Zagrebi, nga Instituti i gjuhes kroate.
    Italishtja nderkaq ka fituar perkrahje te madhe nga univeristetet italiane dhe sivjet per here te pare, perpos profesoreshes Majlinda Bregasi qe do te mbaje Gjuhe italiane 1, 2 3, dhe 4, e mirepresim edhe nje lektore te italishtes nga Universiteti i Sienas, Itali.
     

Arkiva e lajmeve

«tetor»
MaEnPrShDi
30 12 3456
78 910111213
14 15 1617 181920
21 222324252627
28293031123
45678910