NJOFTIM

    Ne Fakultetin e Filologjisë, më 5 nëntor filloi zyrtarisht mbajtja e kursit akademik Gjuhë kroate 1 me profesoreshën Ivancica Bankovic Mandic nga Instituti i Gjuhës kroate si gjuhë e huaj në kuadër të Fakultetit Filozofik të Univeristetit të Zagrebit. Ky kurs do të vazhdojë edhe në semestrin tjetër, si cikël ligjëratash dhe të drejtë aplikimi kanë studentët e UP-së, me theks të veçantë në studentët e Fakultetit të Filologjisë.
    Dekanja prof. Lindita Sejdiu Rugova, ambasadorja e Republikës Kroate, prorektorja Prof. Badivuku dhe shumë personalitete tjera morën pjesë në hapjen zyrtare të kursit në amfiteatrin e Fakultetit të Filologjisë në Prishtinë.
    Ky kurs akademik është vetëm një fillim i mbarë i një lektorati të mundshëm në të ardhmen ndërmjet Prishtinës dhe Zagrebit për ta krijuar një stabilitet më të madh në rrafshin e bashkëpunimit ndërkakademik

     

Arkiva e lajmeve

«mars»
MaEnPrShDi
2526 2728123
45678910
1112 1314151617
18192021222324
25 262728293031
1234567