Departamenti i frengjishtes ka organizuar Javën e shijes (La semaine du goût)

    Departamenti i frengjishtes ka organizuar Javën e shijes (La semaine du goût) Departamenti i frengjishtes ka organizuar Javën e shijes (La semaine du goût) event që ka të bëjë me promovimin e gastronomisë franceze. Ky organizim u inicua nga Ambasada e Francës në bashkëpunim me profesorët dhe studentët e departamentit. Të pranishëm ishin Dekanja e Fakultetit të Filologjisë Znj Lindita Rugova dhe prodekanet Znj Albulena Blakaj dhe Nuran Malta. Gjithashtu ishin të pranishëm edhe Agathe Bouchet nga Ambasada e Francës dhe Victoria Pagano nga Ambasada e Zvicrës.
    Fillimisht ju kushtua leximit të disa fragmenteve të marra nga romani Germinal të autorit Emile Zola ku kishte përshkrime të ushqimit dhe pastaj sipas traditës të pranishmit shijuan mëngjesin francez (croissants, brioche, baguettes, confitures, café, jus d’orange…).
     

Arkiva e lajmeve

«tetor»
MaEnPrShDi
25262728 29301
2 34 5678
9 1011 12131415
16 171819202122
23242526272829
303112345